Optymistyczny styl wyjaśniania zdarzeń

Styl wyjaśniania zdarzeń, który charakteryzuje się tym, że swoje porażki dana osoba tłumaczy sobie jako mające charakter zewnętrzny, chwilowy i ograniczony.

Przykładem optymistycznego stylu wyjaśniania może być niezdanie egzaminu, które dana osoba tłumaczy sobie tym, że nauczyciel się na nią uwziął (przyczyna zewnętrzna) oraz zakłada ona, że inne egzaminy napisze lepiej i utrze nauczycielowi nosa (przyczyna chwilowa), a dodatkowo bierze pod uwagę, że w innych obszarach życia odnosi ona sukcesy („No może z tą matmą nie idzie mi najlepiej, ale w piłkę gram świetnie.” – przyczyna ograniczona).

Osoba o optymistycznym stylu wyjaśniania zdarzeń będzie tłumaczyła swoje sukcesy jako (analogicznie) wewnętrzne, globalne i stałe. Zatem jeśli osobie z poprzedniego przykładu uda się zdać egzamin, może pomyśleć sobie, że stało się tak, ponieważ jest ona w końcu bardzo inteligentna (przyczyna wewnętrzna), poradzi sobie także z innymi egzaminami (przyczyna stała), a skoro radzi sobie z matematyką i do tego świetnie gra w piłkę to na pewno będzie też świetnym opiekunem dla psa (przyczyna globalna).

Optymistyczny styl wyjaśniania zdarzeń jest charakterystyczny dla optymizmu, wiąże się z lepszym poczuciem szczęścia i wyższą samooceną. Jego odwrotnością jest pesymistyczny styl wyjaśniania zdarzeń.

źródła:
Peterson, C., Steen, T. A. (2002). Optimistic explanatory style. The Oxford Handbook of positive psychology, 3, 244-256.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone