Onychofagia

Onychofagia to nawykowe obgryzanie paznokci. Jest to przykład schorzenia psychodermatologicznego, jako że zawiera ono czynniki psychologiczne i dermatologiczne. Onychofagia, a więc i obgryzanie paznokci dotyczy wielu ludzi, a dokładnie według danych 20-30% dzieci i prawie 45% nastolatków i ok. 15% dorosłych.

Obgryzanie paznokci jako zachowanie samodotykowe służy głównie rozładowaniu napięcia psychicznego i często nasila się w sytuacjach stresu bądź niepokoju. Równocześnie onychofagia może być spowodowana znudzeniem lub bezczynnością i wtedy służy jako sposób urozmaicenia monotonii. Osoby, które obgryzają paznokcie, przedstawiają to jako niekontrolowany przymus trudny do powstrzymania. Uznano, że obgryzanie paznokci może mieć znamiona kompulsji, więc w klasyfikacji DSM-5 onychofagia została opisana w grupie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Leczenie nasilonej onychofagii wymaga kontaktu z psychiatrą, psychologiem, a także dermatologiem. Onychofagia przyczynia się do zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych. W skrajnych sytuacjach może powodować nawet wady zgryzu. Jednak w większości przypadków obgryzanie paznokci nie jest aż tak inwazyjne. Często korzystanie z profesjonalnego manicure powala pozbyć się niepożądanego nawyku.

źródła:

Gniadek, A., Czochara, J. (2010). Konsekwencje zdrowotne onychofagii. Hygeia, 45(2), 109-114.

Wojas-Pelc, A., Jaworek, A. (2003). Onychofagia jako problem interdyscyplinarny. Przegląd Lekarski, 60(11), 737-739.

Makowska, I., Gmitrowicz, A. (2014). Psychodermatologia–pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii. Psychiatria i Psychologia kliniczna, 2(14), 100-105.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone