Kompulsje

Czynności (fizyczne, np. mycie rąk lub psychiczne, np. liczenie w głowie ilości stopni na schodach), które są wykonywane wiele razy. Osoba, która ma kompulsje, wie, że wykonywanie tych czynności tak często nie ma sensu, ale odczuwa mimo to przymus ich wykonywania. Często robi je głównie po to, aby pozbyć się natrętnych myśli. Przykładowo osoba z kompulsją mycia rąk może pomyśleć „Dobra, umyję te ręce dla świętego spokoju, bo potem będzie mi siedziało to w głowie”.

źródła:
Morrison, J. (2006). DSM-5 bez tajemnic. Praktyczny przewodnik dla klinicystów. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone