Obrona Percepcyjna

Pojęcie związane z psychoanalityczną teorią osobowości, używane do opisu procesu ochrony jednostki przed lękiem, związanym z potencjalną identyfikacją niebezpiecznego bodźca.

Wyniki badań nad mechanizmem obrony percepcyjnej mogą być dowodem na wpływ oddziaływania sił motywacyjnych lub psychodynamicznych na ludzi. Według nich istnieje znaczące prawdopodobieństwo, że jednostki mogą w nieświadomy, selektywny sposób odrzucać i reagować na dane bodźce emocjonalne. Oznacza to na przykład, że kłopotliwa dla jednostki treść ma duże szanse, by zostać wypartą, zracjonalizowaną, czy projektowaną. Stosowanie obrony percepcyjnej ma na celu zapewnienie jednostce komfortu psychicznego, który jest pozorny.

źródła:
Pervin, L. A., Majczyna, B., & Cervone, D. (2011). Osobowość: teoria i badania. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone