Objawy Konwersyjne

Ostre objawy neurotyczne polegające na zaburzeniu lub zaniku określonej funkcji czuciowo-ruchowej, czyli może to być np. niedowład, kiedy kończyna traci funkcję ruchu, bądź głuchota, kiedy ucho traci funkcję słyszenia.

O konwersji mówimy wtedy, kiedy nie można wyjaśnić występowania objawów chorobowych wynikami badań lekarskich. Często pacjenci z objawami konwersyjnymi z „dziwną” obojętnością odnoszą się do utraty uprzedniej sprawności. Istnieją dowody, że przyczyną konwersji mogą być czynniki natury psychicznej.

Według psychoanalityków objawy te są manifestacją silnego konfliktu wewnętrznego.

Według teorii komunikacyjnych reakcje konwersyjne są wołaniem o pomoc. Istotne jest to, że objawy nie podlegają świadomej kontroli – w żadnym wypadku nie są symulacją.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone