Potrzeba domknięcia poznawczego

Tendencja do osiągnięcia subiektywnie właściwej i rzetelnej wiedzy, która kończy proces przetwarzania informacji. Innymi słowy, potrzeba domknięcia poznawczego oznacza intensywną motywację, pragnienie, aby jak najszybciej zakończyć przetwarzanie informacji (które może być nieprzyjemne ze względu na to, że pochłania energię i stawia nas w niepewności) i dotrzeć do nawet niewłaściwych wniosków (niż gdyby poświęcić danej sprawie więcej czasu na zastanowienie), których badani się później kurczowo trzymają.

Istnieją różnice indywidualne wśród ludzi w zakresie potrzeby domknięcia poznawczego, chociaż nie bez znaczenia pozostają np. czas na podjęcie decyzji. Wysoki poziom domknięcia poznawczego wiąże się z pospiesznym chwytaniem informacji i podtrzymywaniem raz uzyskanego domknięcia.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone