Norma Osobista

Poczucie moralnej obligacji do określonego postępowania w danej sytuacji. Norma osobista to ukonkretniona norma ogólnospołeczna, a jej dopełnienie prowadzi do moralnego samozadowolenia osoby. Poczucie osobistej obligacji pozwala bardziej precyzyjnie przewidywać zachowanie jednostki, niż tylko wyznawane przez nią normy społeczne, czyli świadomość o tym, że dane zachowanie jest pochwalane przez innych. Mimo to norma osobista może być niewystarczająca do realizacji danego zachowania, jeżeli człowiek zaprzeczy swojej odpowiedzialności za dopełnienie normy w danej sytuacji – służą temu rozmaite wymówki. Dużą zgodność pomiędzy rzeczywistymi zrachowaniami, a wyznawanymi normami osobistymi obserwuje się tylko u osób o słabej tendencji do zaprzeczania własnej odpowiedzialności za wypełnienie tychże norm.

źródła:
Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone