Estymacja

W nieformalnym użyciu próba zdroworozsądkowego odgadnięcia wartości danego czynnika. Estymacja ma nieco odmienne znaczenie ściśle w kontekście analizy statystycznej. Jest to wtedy „najlepsze odgadnięcie” wartości danej zmiennej lub statystyki, które opiera się na wyrafinowanych procedurach obliczeniowych. Po ich przeprowadzeniu otrzymuje się zarówno wartość szacowaną jak i miarę prawdopodobieństwa, że dana wartość zawiera się w możliwych do stwierdzenia granicach wartości prawdziwej. Estymacja w tym ścisłym sensie jest zatem wnioskowaniem na temat populacji, opartym nie na intuicji czy zdrowym rozsądku, ale na pomiarze dokonanym na próbie.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone