Nadmierna Senność

Inaczej hipersomnolencja. Jest to zaburzenie, w którym pacjent doświadcza nadmiernej ilości snu, bądź zmiany stanu czuwania, takiej jak problem z utrzymaniem przytomności czy z wybudzaniem się. Pomimo tego, że czas snu wynosi około 9 godzin, chory doświadcza uczucia ciągłego zmęczenia i znużenia, co wymusza odbywanie drzemek w ciągu dnia. Zasypianie następuje bardzo szybko i bezproblemowo.

Występuje w podobnej ilości u kobiet i u mężczyzn, prawdopodobnie mając przyczynę genetyczną. Może być też związane z nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem i niezadowoleniem z życia. Chorzy często stosują lub nadużywają środków stymulujących, ponieważ czas przeznaczony na sen znacznie przekracza normę, negatywnie wpływając na jakość i rytm życia. Diagnozuje się je, kiedy występuje co najmniej trzy razy w tygodniu przez okres minimum 3 miesięcy.

źródło:
Morrison, J. R., Andruszko, R., & Heitzman, J. (2016). DSM-5® bez tajemnic: praktyczny przewodnik dla klinicystów. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone