Myślenie krytyczne

Forma myślenia, a dokładnie myślenia realistycznego, które jest nastawione na określony cel, jakim jest rzetelna i realistyczna ocena. Ewaluacji takiej podlega wartość ukończonego wytworu aktywności intelektualnej danej osoby, ale też ważność tematu jaki on podejmuje, adekwatność zastosowanych strategii, prawomocność użytych zasad wnioskowania itp. Myślenie krytyczne umożliwia także wypracowanie kryteriów dla oceny danego wytworu, a więc zwiększenie prawdopodobieństwa uzyskania efektu, który jest przez nas pożądany. Krytyczne myślenie jest domeną takich stanowisk pracy, jak recenzent, krytyk, dziennikarz, sędzia, prokurator i innych zawodów, w których w pewien sposób ocenia się przebieg i rezultat procesów poznawczych danej osoby. Jednocześnie krytyczne myślenie może odnosić się do własnej osoby, kiedy oceniamy swoją aktywność intelektualną.

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B. (2006). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone