Masochizm

Polega na uzyskiwaniu przyjemności, satysfakcji seksualnej i rozkoszy z doświadczania fizycznego lub też psychicznego bólu, ale też cierpienia i upokorzenia, które jest zadawany samemu sobie lub też przez kogoś innego. Masochizm stanowi odchylenie seksualne w aspekcie formy realizacji kontaktów seksualnych. Skłonności masochistyczne mogą mieć formę bardziej symboliczną (poddawanie się karom i zachowaniom upokarzającym), czasami jednak wiąże się z działaniami zagrażającymi zdrowiu (duszenie, wieszanie, bicie). W momencie, gdy bez praktyk masochistycznych osiągnięcie orgazmu jest niemożliwe, wtedy masochizm zalicza się do grupy parafilii seksualnych.

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone