Logoterapia

Jest częścią analizy egzystencjalnej. Logoterapia miała w swoim pierwotnym założeniu pomagać ludziom, którzy chociaż nie wykazywali znaczących klinicznie objawów zaburzeń, odczuwali trudności związane z utratą celów i wartości w życiu. Celem, jaki stawia logoterapia w praktyce poradniczej jest wzrost samoświadomości i odnalezienie sensu życia. Służyć temu mają rozmowy pomiędzy pacjentem a terapeutą na temat wartości i znaczeń oraz własnej osoby pacjenta.

Logoterapia w znacznym stopniu skupia się badaniu wartości, które podzielone zostały na twórcze, doznaniowe i postawy, które mają szczególne znaczenie w obliczu straty i nieuleczalnej choroby. W takiej sytuacji ważne staje się odwołanie do wartości absolutnych i duchowych.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone