Heurystyka poznawcza

Heurystyka poznawcza to uproszczona strategia myślenia lub metoda podejmowania decyzji. Pozwala ludziom szybko i efektywnie przetwarzać informacje i rozwiązywać problemy. Heurystyki opierają się na uproszczeniach i intuicjach. Umożliwiają osiąganie szybkich, choć nie zawsze dokładnych, wniosków w sytuacjach, gdy czas lub zasoby poznawcze są ograniczone. Są to nieformalne, intuicyjne zasady, które ludzie stosują, aby ułatwić sobie złożone procesy myślowe.

Źródła: Szczepańska, A. (2006). Strategia, heurystyka i taktyka wyszukiwania informacji. Próba uporządkowania pojęć. Przegląd biblioteczny.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone