Posesywność

Terminu tego można użyć, aby określić wszelkie skłonności do podejmowania prób zdobycia lub przejęcia prawa własności nad czymś. Okazuje się interesująca psychologicznie, jeśli tym „czymś” są ludzie. Rzeczywiście niektórzy autorzy używają owego terminu tak, aby oznaczał wyłącznie skłonność do utrzymywania władzy i kontroli nad innymi, do traktowania ich, jakby byli czyjąś własnością. Najczęściej obserwowana jest w postawach rodzicielskich w stosunku do własnych dzieci i małżonków do siebie nawzajem.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone