Katatonia

Katatonia (inaczej zespół katatoniczny) to zespół objawów charakterystyczny dla schizofrenii katatonicznej, który odnosi się szczególnie do obszaru ruchowego i dotyczy zmian w aktywności motorycznej. Zmiany te mogą przybierać postać hiperkinetyczną katatonii, dla której charakterystyczne pobudzenie psychoruchowe (nadmierne, niekontrolowane, jak w szale). Dużo częściej kojarzy się katatonię z postacią zahamowania katatonicznego, objawiającego się spowolnieniem psychoruchowym, często stopniowo się pogłębiającym. Pacjent wtedy nie reaguje na otoczenie, nic nie mówi (mutyzm), przestaje jeść i pić a granicznych sytuacjach ma miejsce wstrzymywanie wypróżniania. Inne objawy charakterystyczne dla katatonii to np. giętkość woskowa

źródła:
Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone