Polaryzacja Grupowa

Zjawisko to opisał James Stoner, który na przekór intuicji odkrył, że grupy podejmują bardziej ryzykowne decyzje, niż indywidualni członkowie owych grup. Polaryzacja grupowa polega więc na tendencji grup do podejmowania decyzji bardziej skrajnych niż decyzje podejmowane przez członków tej grupy w pojedynkę.

Choć wydaje nam się, że w kilka osób lepiej przemyśleć i ostatecznie podjąć decyzje bardziej racjonalną. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, w grupie ludzie zaczynają się radykalizować.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone