Integracja Sensoryczna

Umiejętność organizacji bodźców odbieranych zmysłami, tak aby możliwe było ich efektywne wykorzystanie. Jest to również proces, podczas którego mózg szuka powiązań pomiędzy odebranymi bodźcami, a wcześniejszymi doświadczeniami. Na podstawie tych doświadczeń, bodźce te są segregowane i interpretowane, co prowadzi do wytworzenia przez mózg reakcji adekwatnej do sytuacji.

Integrację sensoryczną można zaobserwować w okresie płodowym, a jej rozwój przebiega do mniej więcej 7 roku życia. Jeśli nie przebiega ona prawidłowo, zauważalne stają się trudności w funkcjonowaniu dziecka, a także problemy wynikające z jego nieadekwatnego do sytuacji zachowania.

źródło:
Maas, V. F. (1998). Uczenie się przez zmysły: wprowadzenie do teorii integracji sensorycznej. WSiP.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone