Idea Siebie

W koncepcji narodzin świadomości Lewisa koncepcja Ja oznaczająca efekt świadomej refleksji osoby nad sobą. Idea siebie jest w tej teorii poznawczą reprezentacją siebie i można utożsamiać ją z poziomem samowiedzy jednostki.

Pierwsza idea siebie pojawiająca się u dziecka ma charakter relacyjny, a więc powstaje w relacji z rodzicem, nie istniejąc bezpośrednio w dziecku i nie występując w postaci indywidualnej reprezentacji. Jego najbardziej wyrazistym przejawem u dwuletniego dziecka jest zdolność do rozpoznawania swojego odbicia w lustrze. Za dowód na istnienie tejże zdolności obierany jest tzw. test czerwonej plamki stosowany u dzieci pomiędzy 16 a 24 miesiącem życia. Okazuje się, ze jest techniką skuteczną. Dotknięcie twarzy w miejscu, w którym została naniesiona czerwona plamka, zauważona przez dziecko w lustrze, uznawane jest za dowód skonstruowania reprezentacji Ja.

źródła:
Trempała, J., Kielar-Turska, M., Niemczyński, A., Czerwińska-Jasiewicz, M., & Wydawnictwo Naukowe, P. W. N. (Eds.). (2021). Psychologia rozwoju człowieka: podręcznik akademicki. Wydawnictwo Naukowe PWN SA.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone