Androcentryzm

Ustawiane doświadczania świata przez mężczyzn w centrum kultury i wykorzystywanie go w tworzeniu kryteriów bycia człowiekiem, normy i właściwego wzorca funkcjonowania. Innymi słowy, androcentryzm oznacza utożsamianie człowieka jako istotę z mężczyzną. W związku z tym doświadczanie świata przez kobiety, które jest inne ze względu na różnice między płciami, wydaje się odstępstwem od pożądanego wzorca. Przykładowo branie urlopu macierzyńskiego może być negatywnie oceniane przez pracodawców, ponieważ właściwy pracownik kojarzony jest z mężczyzną, który raczej nie zachodzi w ciążę.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone