Dopamina

Neuroprzekaźnik, należący do grupy monoamin, dokładnie: katecholamin. Dopamina zawiera grupę katecholową oraz aminową, jest blisko spokrewniona z adrenaliną i noradrenaliną, z którymi dzieli szlak metaboliczny z fenyloalaniny.

Działanie synaps dopaminergicznych wiąże się zarówno z funkcjami motywacyjnymi i emocjonalnymi, jak również z motoryką, w zależności od rodzaju synapsy i lokalizacji w mózgu. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu dopaminergicznego łączą się z wieloma zaburzeniami: chorobą Parkinsona, depresją, schizofrenią (tzw. dopaminowa hipoteza schizofrenii) oraz alkoholizmem i ogólnie uzależnieniami.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone