Hormony Nadnerczy

Hormony wydzielane przez korę nadnerczy oraz rdzeń nadnerczy. Hormony nadnerczy wydzielane przez korę nadnerczy to aldosteron, który zmniejsza wydzielanie soli przez nerki, oraz kortyzol i kortykosteron, odpowiedzialne za mobilizację wątroby do podniesienia poziomu cukru we krwi i przyspieszenie metabolizmu białek oraz cukrów. Z kolei rdzeń nadnerczy wydziela adrenalinę i noradrenalinę, których działanie na organizm przypomina efekt pobudzenia współczulnego układu nerwowego. Na wydzielanie hormonów przez nadnercza ma m.in. wpływ hipokamp, uszkodzenie tej struktury wpływa na zwiększone wydzielanie kortyzolu co ma negatywny wpływ na aktywność mózgu.

źródła:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone