Galton, Francis

Francis Galton (1822 r. – 1911 r) był angielskim antropologiem, statystykiem, twórcą współczesnej eugeniki. Jest również pomysłodawcą tego terminu. Był również prekursorem psychologii różnić indywidulanych i zastosowań metod statystycznych w naukach humanistycznych.

Początkowo prowadził badania nad dziedziczeniem wybitnych uzdolnień u ludzi metodą wywiadów i oceny pozycji społecznej osób badanych. Z biegiem czasu doskonalił sposób badań posługując się statystyką matematyczną oraz metodami mniej lub bardziej eksperymentalnymi. W 1888 roku wprowadził pojęcie testu” i korelacji”. Jako pierwszy posłużył się odciskami linii papilarnych do identyfikacji osób. Zajmował się także m.in. meteorologią, geografią oraz socjologią.

Główne prace Galtona to: Hereditary Genius (1869), Inquaries into Human Faculties and Development (1883), Natural Inheritance (1889).

źródło:
https://www.britannica.com/biography/Francis-Galton
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone