Galton, Francis

Francis Galton (1822 r. – 1911 r) był angielskim antropologiem, statystykiem, twórcą współczesnej eugeniki. Jest również pomysłodawcą tego terminu. Był również prekursorem psychologii różnić indywidulanych i zastosowań metod statystycznych w naukach humanistycznych.

Początkowo prowadził badania nad dziedziczeniem wybitnych uzdolnień u ludzi metodą wywiadów i oceny pozycji społecznej osób badanych. Z biegiem czasu doskonalił sposób badań posługując się statystyką matematyczną oraz metodami mniej lub bardziej eksperymentalnymi. W 1888 roku wprowadził pojęcie testu” i korelacji”. Jako pierwszy posłużył się odciskami linii papilarnych do identyfikacji osób. Zajmował się także m.in. meteorologią, geografią oraz socjologią.

Główne prace Galtona to: Hereditary Genius (1869), Inquaries into Human Faculties and Development (1883), Natural Inheritance (1889).

źródło:
https://www.britannica.com/biography/Francis-Galton
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone