Fuga dysocjacyjna

Zaburzenie z grupy zaburzeń dysocjacyjnych podczas którego dana osoba niespodziewanie zostawia dom i rusza na bezcelową wędrówkę. Najczęściej dzieje się to podczas wystąpienia jakiegoś silnego stresora. Taka osoba może ujawnić w tym czasie nową tożsamość. Fuga dysocjacyjna może trwać nawet parę miesięcy, podczas których dana osoba prowadzi zupełnie inne życie i np. pracuje w nowym zawodzie. Jednak dużo częściej taki epizod trwa krótko (parę godzin lub dni). Powrót do własnej tożsamości również jest nagły, a okres fugi jest pokryty amnezją dysocjacyjną.

źródło:

Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Morrison, J. (2006). DSM-5 bez tajemnic. Praktyczny przewodnik dla klinicystów. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone