Andropauza

Andropauza to zespół objawów związanych z obniżeniem poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny. Może obejmować zmiany w funkcjonowaniu seksualnym, zmniejszenie masy mięśniowej i siły, zwiększenie tkanki tłuszczowej, zmiany nastroju, zmniejszenie energii, problemy ze snem oraz pogorszenie ogólnego samopoczucia.

W przeciwieństwie do menopauzy, która jest wyraźnym punktem w życiu kobiety, andropauza jest bardziej stopniowym procesem, który może trwać wiele lat. Diagnoza andropauzy opiera się na objawach klinicznych oraz badaniach poziomu testosteronu we krwi.

Leczenie andropauzy może obejmować zmianę stylu życia, terapię hormonalną (pod nadzorem lekarza), suplementację oraz leczenie objawowe, aby poprawić jakość życia i złagodzić dolegliwości związane z tym stanem.

Źródła: Mędraś, M. (2002). Andropauza i menopauza – dwie strony tego samego problemu. Przegląd menopauzalny

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone