Efekt samej ekspozycji

Większe lubienie zupełnie neutralnej dla nas osoby lub przedmiotu, obiektu na skutek częstszego jego spotykania. Przykładowo, jeśli co jakiś czas spotykamy sąsiada z bloku obok to mimo że nie zamieniliśmy z nim nigdy słowa, nie wygląda on szczególnie charakterystycznie, ani nikogo nam nie przypomina, to zaczynamy go lubić. Podobnie jest z często spotykanymi grafikami, czy melodiami. Oczywiście spotykamy obiekt (lub osoba) musi być na początku dla nas obojętna, a przynajmniej nieawersyjna. Jeśli często spotykamy kogoś, kogo nie lubimy lub słyszmy piosenkę, która nas denerwuje, to prawdopodobnie niechęć będzie jedynie wzrastać. Jednocześnie taką osobę lub obiekt nie możemy spotykać bez przerwy, gdyż powodowałoby to zwykłe znudzenie.
Efekt samej ekspozycji wyjaśnia się tym, że jeśli widzimy coś stosunkowo często, to jest to dla nas w pewnym sensie znajome, a więc bezpieczne i dające swoisty komfort psychiczny. Dodatkowo znaczenie ma także płynność przetwarzania informacji. Mianowicie, jeśli z jakąś informacją (np. melodią, grafiką lub człowiekiem) mieliśmy już do czynienia, to łatwiej sam jest przetwarzać takie bodźce, niż nowe informacje. Ta łatwość przetwarzania budzi pozytywne odczucia (nie musimy wkładać żadnego wysiłku), co jest odczytywane jako potwierdzenie większej atrakcyjności tego obiektu lub osoby..

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone