Afazja Broki

Nazywana także afazją ruchową, to forma ciężkiego zaburzenia mowy o podłożu neurologicznym, opisana po raz pierwszy przez Paula Broca w 1861 roku. Afazja Broki wiąże się z uszkodzeniem charakterystycznego, niedużego obszaru płata czołowego w lewej półkuli, nieopodal kory ruchowej – pola Broki.

Przyczyną powstania afazji jest najczęściej udar mózgu (nieprawidłowy dopływ krwi do części mózgowia). Późniejsze badania wykazały, że uszkodzenie wyłącznie ograniczone do pola Broka daje tylko nieznaczne i/lub przemijające zaburzenia mowy, zaś większe deficyty powstają dopiero pod wpływem rozleglejszych uszkodzeń – obejmujących obszary korowe i podkorowe.

Afazja Broka współcześnie jest diagnozowana wtedy, gdy uszkodzenie mózgu spowoduje znaczne upośledzenie konstruowania wypowiedzi, niezależnie od tego w jakim miejscu wystąpi samo uszkodzenie. Ten typ afazji charakteryzuje także utrudnione zrozumienie zdań złożonych, np. zawierających przyimki, końcówki fleksyjne czy nietypowy szyk wyrazów. Afazja Broki obejmuje także problemy z rozumieniem konstrukcji gramatycznych, czu wyrazów funkcyjnych.

źródła:
Kalat, James W. (2006). Biologiczne podstawy psychologii. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone