Efekt Konfirmacji

Efekt Konfirmacji (zwany również błędem konfirmacji lub efektem potwierdzenia) zbadał w 1960 roku angielski psycholog Peter Wason.

Efekt ten opisuje tendencję ludzi do preferowania informacji, które potwierdzają nasze wcześniejsze oczekiwania i założenia, niezależnie od tego, czy informacje te są prawdziwe. Polega on na utwierdzeniu się we własnych poglądach czy tezach wraz z ignorowaniem informacji przeczącym im.

Błąd konfirmacji powoduje, że zamiast starać się odnaleźć „obiektywną” prawdę, szukamy argumentów, które potwierdzałyby nasze założenia.

źródła:
Friedrich, J. (1993). Primary error detection and minimization strategies in social cognition: a reinterpretation of confrimation bias phenomena. Psychologicl Review, 100(2): 298-319.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone