Lęk przed odrzuceniem

Lęk przed odrzuceniem to intensywny strach przed byciem niezaakceptowanym lub negatywnie ocenianym przez innych. Objawia się obawą przed oceną, niską samooceną i unikaniem ryzyka, które mogłoby prowadzić do odrzucenia. Osoby z tym lękiem często potrzebują aprobaty, co może prowadzić do zaniedbywania własnych potrzeb. Mogą doświadczać silnych emocji, takich jak lęk, smutek i złość, oraz mieć trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji. Lęk przed odrzuceniem może być łagodzony przez terapię, rozwijanie umiejętności społecznych i wsparcie bliskich.

Źródła: Schwark, A., Cierpiałkowska, L. (2016). Autodestruktywność pośrednia a styl przywiązania. Czasopismo Psychologiczne.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone