Efekt Coctail Party

Efekt Coctail Party polega na zdolności skupienia naszej uwagi na konkretnym bodźcu, jednocześnie odfiltrowując resztę bodźców. Mówiąc prościej, jest to dostrojenie się do wybranego bodźca przy jednoczesnym wyciszeniu pozostałych.

Za efekt ten odpowiedzialna jest pamięć sensoryczna, która analizuje i klasyfikuje według istotności wszystkie docierające do nas bodźce. To dlatego możemy kompletnie nie słyszeć prowadzonej obok nas rozmowy, dopóki jedna z osób nie wypowie naszego imienia. W takiej sytuacji automatycznie rozmowa tych osób staje się dla nas ważna i przykuwa naszą uwagę.

źródła:
Colin, C.E. (1953). Some Experiments on the Recognition of Speech, with One and with Two Ears. The Journal of the Acoustical Society of America, 25 (5): 975-979.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone