Dysocjacja

Oddzielanie pewnych procesów psychicznych lub inaczej czynności umysłowych od świadomości. Wtedy pewne myśli, emocje i działania danej osoby nie są w pełni kontrolowane i po powrocie do normalnego stanu świadomości mogą być trudne do przypomnienia sobie. Każdemu z nas zdarza się „dysocjować”, kiedy pogrążamy się w myślach i fantazjach i na chwilę zapominamy o bożym świecie. Jednak dysocjacje mogą też mieć charakter zaburzenia, kiedy dzieją się zupełnie poza wolą danej osoby, powodują dezorganizacje życia i często luki w pamięci oraz wypływają negatywnie na Ja. Dysocjacje stanowią główny element zaburzeń dysocjacyjnych.

źródła:
Butcher, J. N., Hooley, J. M., Mineka, S. (2017). Psychologia zaburzeń. Sopot: GWP.

Gałecki, P., Szulc, A. (2018). Psychiatria. Wrocław: Edra Urban&Partner.

Morrison, J. (2006). DSM-5 bez tajemnic. Praktyczny przewodnik dla klinicystów. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone