Autentyczność

Autentyczność to cecha charakteryzująca się prawdziwością, szczerością oraz wiernością swoim przekonaniom, wartościom i uczuciom. Osoba autentyczna jest tą, która pozostaje wierna sobie, swojej tożsamości i indywidualności, niezależnie od zewnętrznych nacisków czy oczekiwań społecznych. Jest to postawa życiowa, w której dominuje spójność między tym, co ktoś myśli, mówi, a jak się zachowuje, co przejawia się w otwartości na wyrażanie własnych myśli, uczuć i przekonań w sposób uczciwy i transparentny.
Autentyczność jest uznawana za kluczowy element dobrostanu psychicznego i zdrowych relacji interpersonalnych. Uważa się, że życie w sposób autentyczny może prowadzić do głębszego poczucia spełnienia, szczęścia i zadowolenia z życia.

Źródła: Skorupka, A. (2019). Być autentycznym – co to znaczy? Katowice.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone