Interakcja społeczna

Interakcja społeczna to proces, w którym dwie lub więcej osób komunikuje się i wpływa na siebie nawzajem, co może prowadzić do zmiany zachowania, postaw, odczuć lub przekonań uczestników tej interakcji. Jest to podstawowy element struktury społecznej, umożliwiający ludziom nawiązywanie i utrzymywanie relacji, budowanie grup społecznych, a także rozwijanie społeczeństwa.

Interakcje społeczne mogą przyjmować różne formy, od bezpośredniej rozmowy twarzą w twarz, przez komunikację niewerbalną, aż po współdziałanie w przestrzeni wirtualnej. Obejmują one szeroki zakres działań, w tym współpracę, konkurencję, konflikt, wymianę informacji czy wsparcie emocjonalne.

Źródła: Skuza, A. (2012). Interakcje społeczne w procesie socjalizacji. Forum Pedagogiczne.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone