Układ Czucia Somatycznego

Także układ somatosensoryczny. Układ czucia somatycznego przetwarza wrażenia z ciała i jego ruchów, obejmując przy tym zazwyczaj wiele zmysłów, w tym różne odmiany dotyku, nacisk głęboki, czucie zimna, ciepła, bólu, swędzenia, łaskotania,a także położenia i ruchu stawów. Układ czucia somatycznego obejmuje zatem wiele różnych rodzajów receptorów czuciowych. W przypadku konieczności jego reorganizacji np. wskutek amputacji może dochodzić do nieprawidłowego przetwarzania sygnałów, co wiąże się ze zjawiskiem kończyn fantomowych.

źródła:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone