Dendryt

Drzewiasto rozgałęziona wypustka neuronu, zwężająca się ku końcowi. Termin „dendryt” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego drzewo i taki też kształt przybiera sam dendryt. Jest on pokryty receptorami synaptycznymi, odbiera informacje z innych neuronów, zasada mówi, że im większą dendryt ma powierzchnie, tym więcej informacji jest w stanie przyjąć. Niektóre posiadają kolce dendrytyczne – wyrostki dodatkowo zwiększające powierzchnię synaptyczną.

Dendryty przybierają różne kształty w zależności od rodzaju neuronu, mogą go także zmieniać w czasie życia komórki nerwowej. Ich wygląd zazwyczaj odzwierciedla sposób przetwarzania informacji dochodzącej do danego neuronu.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone