Ja

Pojęcie, które może oznaczać zarówno własne ciało (wraz z jego obrazem i oceną), wiedzę o sobie (struktura ja), tożsamość (poczucie ciągłości i wyróżnianie się na tle innych). W obręb Ja osoby wchodzą także kochani przez nią ludzie, role, wartości, normy, a także grupy społeczne, do jakich należy (tożsamość społeczna).

Ja rozumiane jako struktura wiedzy ma znaczenie centralne, jest także najbardziej rozbudowaną ze struktur wiedzy. Ja może być także rozumiane jako struktura składająca się z wielu ról i tożsamości społecznych, przekonań na własny temat, samoocen czy postaw.

źródło:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone