Afazja Wernickiego

Nazywana także afazją czuciową, jest zaburzeniem mowy cechującym się utrudnionym przypominaniem sobie nazw przedmiotów i upośledzeniem rozumienia mowy. Afazja Wernickiego, nazywana czasem afazją płynną, została odkryta przez Carla Wernicke w 1874 roku. Zauważył on, że uszkodzenie pewnego fragmentu lewego płata skroniowego skutkuje zaburzeniami językowymi różnymi od tych opisywanych przez Paula Brokę (który wcześniej opisał inną formę afazji – Afazję Broki).

Współcześnie wskazuje się raczej na zespoły objawów charakterystyczne dla obu typów afazji niż na ich powiązanie z konkretnymi obszarami mózgu. Afazja Wernickiego objawia się zachowaną artykułowaną i płynną mową u pacjentów (w przeciwieństwie do afazji Broka), anomią, czyli problemami z przypominaniem sobie nazw przedmiotów i znacznym pogorszeniem rozumienia mowy – wynika to z problemów pacjentów z afazją Wernickiego z rozumieniem czasowników i rzeczowników.

źródła:
Kalat, James W. (2006). Biologiczne podstawy psychologii. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone