Nastawienie Percepcyjne

Wstępne przygotowanie umysłu do odbioru określonej informacji w procesie spostrzegania. Nastawienie percepcyjne odnosi się np. do sytuacji, w której osobie zapowiedziano, że zobaczy kwadrat pokazano trapez, mimo to była przekonana, że zobaczyła kwadrat. Innym przykładem jest spostrzeganie rysunków dwuznacznych – zależne od kontekstu.

Nastawienie percepcyjne może spowodować, że spostrzeżenia człowieka staną się całkowicie niedopasowane do rzeczywistości, może także przedłużyć czas spostrzegania obiektów nieoczekiwanych oraz powodować niektóre błędy kategoryzacji.

Najsilniejszy wpływ nastawienia obserwuje się wynikający z trwałych i głęboko utrwalonych struktur wiedzy, stereotypów czy uprzedzeń.

źródło:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B., & Wichary, S. (2020). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone