Afazja Broki

Nazywana także afazją ruchową, to forma ciężkiego zaburzenia mowy o podłożu neurologicznym, opisana po raz pierwszy przez Paula Broca w 1861 roku. Afazja Broki wiąże się z uszkodzeniem charakterystycznego, niedużego obszaru płata czołowego w lewej półkuli, nieopodal kory ruchowej – pola Broki.

Przyczyną powstania afazji jest najczęściej udar mózgu (nieprawidłowy dopływ krwi do części mózgowia). Późniejsze badania wykazały, że uszkodzenie wyłącznie ograniczone do pola Broka daje tylko nieznaczne i/lub przemijające zaburzenia mowy, zaś większe deficyty powstają dopiero pod wpływem rozleglejszych uszkodzeń – obejmujących obszary korowe i podkorowe.

Afazja Broka współcześnie jest diagnozowana wtedy, gdy uszkodzenie mózgu spowoduje znaczne upośledzenie konstruowania wypowiedzi, niezależnie od tego w jakim miejscu wystąpi samo uszkodzenie. Ten typ afazji charakteryzuje także utrudnione zrozumienie zdań złożonych, np. zawierających przyimki, końcówki fleksyjne czy nietypowy szyk wyrazów. Afazja Broki obejmuje także problemy z rozumieniem konstrukcji gramatycznych, czu wyrazów funkcyjnych.

źródła:
Kalat, James W. (2006). Biologiczne podstawy psychologii. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone