Orientacja seksualna

Orientacja seksualna odnosi się do wzorca, w jakim osoby doświadczają przyciągania seksualnego, emocjonalnego lub romantycznego, a także ich tożsamości w tym kontekście. Jest to trwała część tożsamości jednostki, która odzwierciedla jej atrakcyjność w stosunku do innych osób. Orientacja seksualna jest osobistą częścią tożsamości i może być różnie rozumiana i doświadczana przez różne osoby. Ponadto, orientacja seksualna jest odróżniana od tożsamości płciowej, która odnosi się do tego, jak osoby identyfikują i wyrażają swoją płeć.

źródła:
Sell, R., Kowalska, M. (2015). Definiowanie i pomiar orientacji seksualnej – przegląd. Przegląd Badań Edukacyjnych.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone