Tożsamość Płciowa

Oznacza płeć, z jaką dana osoba się identyfikuje i w jaki sposób siebie określa. Tożsamość płciowa nie jest tym samym co płeć biologiczna, można ją nazywać także płcią psychiczną. U większości ludzi jest ona zbieżna z płcią biologiczną, jednak niektóre osoby są niezadowolone z przypisanej im płci, czasem do tego stopnia, że postanawiają dokonać chirurgicznej zmiany płci. Tożsamość płciowa prawdopodobnie kształtuje się w jakimś stopniu pod wpływem czynników biologicznych, jak choćby hormonów prenatalnych, czyli tych, z którymi płód ma kontakt w łonie matki).

źródło:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone