Malkontenctwo

Malkontenctwo odnosi się do postawy lub stanu umysłu charakteryzującego się chronicznym niezadowoleniem, narzekaniem lub pesymizmem. Osoba określana mianem malkontenta często skupia się na negatywnych aspektach swojego życia, sytuacji lub otoczenia, zamiast dostrzegać pozytywne strony. Malkontenci mogą wydawać się wiecznie niezadowoleni z różnych powodów, niezależnie od okoliczności lub zmian na lepsze w ich życiu. To uczucie niezadowolenia może wynikać z różnych przyczyn, takich jak niezrealizowane oczekiwania, frustracje życiowe, brak poczucia spełnienia lub głębsze problemy emocjonalne. Malkontenctwo może wpływać nie tylko na samopoczucie osoby, ale również negatywnie oddziaływać na jej relacje z innymi, ponieważ ciągłe narzekanie i pesymistyczna postawa mogą być obciążające dla otoczenia.

Źródła:
Szymków, A., Wojciszke, B., Baryła, W. (2003). Psychologiczne funkcje narzekania. Czasopismo Psychologiczne.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone