Karanie ciszą

Karanie ciszą, znane również jako „milczenie” lub „odmowa komunikacji”. To forma manipulacji emocjonalnej, w której osoba zamiast wyrażać swoje niezadowolenie lub rozczarowanie wprost, stosuje taktykę ignorowania lub unikania komunikacji z drugą osobą. Karanie ciszą ma na celu wywarcie presji na drugą osobę. To ma na celu wywołanie poczucia winy lub zmuszenie do spełnienia oczekiwań pierwszej osoby. Jest to forma biernego agresywnego zachowania, która może prowadzić do konfliktów i pogorszenia relacji interpersonalnych.

Źródła: Stadnik, K. (2008). Walka młodych kotek: kultura ukrytej agresji i rywalizacji jako wszechobecny element dziewczęcej codzienności w perspektywie socjologii. Kultura i Edukacja, nr 4, 56-72.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone