Menopauza

Menopauza, zwana również przekwitaniem, to okres w życiu kobiety, który oznacza koniec jej cyklu menstruacyjnego i zdolności rozrodczych. Jest to naturalny proces biologiczny, który zazwyczaj występuje u kobiet w wieku od 45 do 55 lat, chociaż może zdarzyć się wcześniej lub później.

Menopauza jest definiowana jako brak menstruacji przez 12 kolejnych miesięcy. Jest wynikiem spadku produkcji hormonów płciowych, głównie estrogenów i progesteronu, przez jajniki. Okres poprzedzający menopauzę, zwany perimenopauzą, może trwać kilka lat i charakteryzuje się nieregularnymi cyklami miesiączkowymi oraz objawami takimi jak uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju, zmęczenie, suchość pochwy i problemy ze snem.

Menopauza jest naturalnym etapem życia i nie jest chorobą, ale związane z nią objawy mogą wpływać na jakość życia kobiety. W niektórych przypadkach zaleca się leczenie objawowe, takie jak hormonalna terapia zastępcza (HTZ), aby złagodzić dolegliwości menopauzalne.

Źródła: Bodera, P., Poznański, S., Dobrzański, P. (2005). Menopauza – fizjologiczny okres w życiu kobiety. Przew Lek., 5: 74-77.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone