Efekt fałszywej powszechności

Efekt fałszywej powszechności, znany także jako błąd fałszywej konsensusu. To zjawisko polegające na tym, że ludzie mają tendencję do przeceniania stopnia, w jakim ich własne przekonania, opinie, preferencje, wartości i nawyki są podzielane przez innych. Innymi słowy, osoby ulegające temu efektowi zakładają, że inni ludzie myślą w sposób podobny do nich samych, nawet jeżeli nie ma na to rzeczywistych dowodów. Ten efekt może wpływać na różne aspekty zachowań społecznych, w tym na decyzje, osądy moralne i interpretacje zdarzeń społecznych.

Źródła: Zieliński, K. (2021).  Psychoefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na twoje życie. Helion S. A. Gliwice. 

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone