Bezradność

Uczucie bezradności to stan emocjonalny, w którym osoba doświadcza poczucia braku kontroli nad swoją sytuacją życiową lub zdolności do skutecznego działania. To uczucie może pojawiać się, gdy jednostka czuje się przytłoczona przez okoliczności, które wydają się niezmienne lub trudne do zmienienia. Oraz gdy brak jej jest zasobów lub wsparcia potrzebnego do radzenia sobie z problemami. Uczucie bezradności często prowadzi do obniżonego poczucia własnej wartości, depresji, lęku, a także do rezygnacji z podejmowania działań zmierzających do poprawy sytuacji. W psychologii, bezradność jest również związana z koncepcją „wyuczonej bezradności”. Opisuje sytuację, w której jednostka, wielokrotnie doświadczając sytuacji, które były poza jej kontrolą, zaczyna wierzyć, że nie ma wpływu na swoje życie, co może prowadzić do bierności i rezygnacji z działania.

Źródła: Gajdzica, Z., Rembierz, M. (2005). Bezradność: interdyscyplinarne studium zjawiska w kontekście zmiany społecznej i edukacyjnej. Wydawnictwo US. 

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone