Zaprzeczenie

Mechanizm obronny zaprzeczenia to proces psychiczny, w którym jednostka odmawia uznania istnienia pewnych faktów, myśli, żądań, emocji lub potrzeb, które są stresujące lub zagrożeniowe dla jej jaźni. Jest to forma obrony ego, która pozwala osobie unikać konfrontacji z bolesną rzeczywistością poprzez odmowę jej akceptacji lub nawet uświadomienia sobie jej istnienia. Zaprzeczanie może być świadome lub nieświadome i często ujawnia się w sytuacjach, w których rzeczywistość jest zbyt trudna do zaakceptowania lub przetworzenia.

źródła:
Antoszewska, N. (2010). Mechanizmy obronne w ujęciu psychoanalitycznym. Wrocławskie Studia Erazmiańskie.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone