Znak

Dowolny, obszernie rozumiany przedmiot (np. znak przejścia dla pieszych, czyli znak drogowy D6), który jest w relacji z innym przedmiotem (faktycznie przejście na pasach w postaci namalowanych białych pasów na jezdni), tak że – według tradycyjnego ujęcia – określa lub reprezentuje ten właśnie drugi przedmiot i posiada znaczenie (inaczej sens), stanowiące zawartość poznawczej reprezentacji określonego przedmiotu. W behawioryzmie znak traktuje się jak przedmiot, wpływający na działanie jednostki, które jest podobne do oddziaływań oznaczających przez znak przedmiotu. W skrajnym rozumieniu znaczeniem znaku jest zachowanie danej osoby wobec niego (czyli zatrzymanie auta, aby przepuścić przechodnia na pasach).

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone