Znak

Dowolny, obszernie rozumiany przedmiot (np. znak przejścia dla pieszych, czyli znak drogowy D6), który jest w relacji z innym przedmiotem (faktycznie przejście na pasach w postaci namalowanych białych pasów na jezdni), tak że – według tradycyjnego ujęcia – określa lub reprezentuje ten właśnie drugi przedmiot i posiada znaczenie (inaczej sens), stanowiące zawartość poznawczej reprezentacji określonego przedmiotu. W behawioryzmie znak traktuje się jak przedmiot, wpływający na działanie jednostki, które jest podobne do oddziaływań oznaczających przez znak przedmiotu. W skrajnym rozumieniu znaczeniem znaku jest zachowanie danej osoby wobec niego (czyli zatrzymanie auta, aby przepuścić przechodnia na pasach).

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone