Zło jest silniejsze od dobra

Zjawisko polegające na tym, że ludzie silniej reagują na sytuacje negatywne niż pozytywne, mimo ich obiektywnie porównywanego poziomu i charakteru.

Gdy jakaś osoba powie nam komplement, to poczujemy do niej sympatię, lecz kiedy nas skrytykuje, to wzrost antypatii będzie jeszcze silniejszy. Twarz o wyrazie złości w tłumie twarzy uśmiechniętych jest spostrzegana wyraźnie szybciej niż uśmiechnięta twarz w tłumie twarzy o wyrazie złości.

Zakłada się, że zasada zło jest silniejsze od dobra jest związane z naszym ewolucyjnym dziedzictwem, mianowicie zauważenie zagrożenia w otoczeniu było bardziej istotne dla przeżycia niż zauważenie sprzyjających okoliczności. Dlatego teraz łatwiej nam zauważyć negatywne aspekty, niż te pozytywne i intensywniejszą wywołują one w nas reakcje.

źródła:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone