Zło jest silniejsze od dobra

Zjawisko polegające na tym, że ludzie silniej reagują na sytuacje negatywne niż pozytywne, mimo ich obiektywnie porównywanego poziomu i charakteru.

Gdy jakaś osoba powie nam komplement, to poczujemy do niej sympatię, lecz kiedy nas skrytykuje, to wzrost antypatii będzie jeszcze silniejszy. Twarz o wyrazie złości w tłumie twarzy uśmiechniętych jest spostrzegana wyraźnie szybciej niż uśmiechnięta twarz w tłumie twarzy o wyrazie złości.

Zakłada się, że zasada zło jest silniejsze od dobra jest związane z naszym ewolucyjnym dziedzictwem, mianowicie zauważenie zagrożenia w otoczeniu było bardziej istotne dla przeżycia niż zauważenie sprzyjających okoliczności. Dlatego teraz łatwiej nam zauważyć negatywne aspekty, niż te pozytywne i intensywniejszą wywołują one w nas reakcje.

źródła:

Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone