Zgodność pamięci z nastrojem

Zjawisko polegające na łatwiejszym zapamiętywaniu, a także odpamiętywaniu informacji zgodnych z obecnym nastrojem. Znaczy to, że jeśli mamy obecnie dobry humor, dużo łatwiej przypominamy sobie różne pozytywne dla nas wydarzenia, jak np. niedzielne popołudnie spędzone na pikniku z rodziną, różne pochwały, czy swoje osiągnięcia. Natomiast kiedy mamy zły humor łatwiej przychodzą nam do głowy nieprzyjemne, trudne wspomnienia, jak np. sytuacje kłótni z bliską osobą, słowa krytyki, czy porażki. Również lepiej zapamiętamy raczej dobre, niż złe momenty np. z imprezy na której się świetnie bawiliśmy i czuliśmy.

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia Społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone