Technika Stopa w Drzwiach

Polega na wzroście skłonności do ulegania większej prośbie na skutek wcześniejszego spełnienia mniejszej. Technika wpływu społecznego stopa w drzwiach odnosi się nazwą do metod używanych przez domokrążców, którzy nieraz dosłownie starają się włożyć stopę w drzwi, zakładając, że w ten sposób uda im się wejść do domu potencjalnego klienta.

Przykładem wykorzystania techniki jest badanie Dolińskiego, który stwierdził dwukrotny wzrost odsetka nagabywanych przechodniów, którzy byli skłonni popilnować kilka minut torby nieznajomej dziewczynie, po tym jak wcześniej zostali przez inną osobę spytani o drogę, w stosunku do tych, którzy zostali tylko zapytani o popilnowanie torby. Technika wpływu społecznego stopa w drzwiach jest najczęściej wyjaśniana w kategoriach teorii autopercepcji – osoba, która wyświadczy komuś przysługę zaczyna spostrzegać siebie jako altruistę, skłonnego do bezinteresowności, w związku z czym będzie chciała podtrzymać takie mniemanie o sobie przez spełnienie dalszej prośby. Za tym wyjaśnieniem przemawia spadek nasilenia zjawiska pod wpływem nacisków sytuacyjnych towarzyszących pierwszej prośbie – zewnętrzny nacisk blokuje możliwość zmiany spostrzegania siebie.

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone